Rewolucja komunikacyjna w Gminie Tarnów?

Gmina Tarnów planuje współpracę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w sprawie przekazania organizacji transportu publicznego Kolejom Małopolskim.
Autobus Volvo 7700 Hybrid
Autobus Volvo 7700 Hybrid na trasie linii nr T10

Gmina Tarnów planuje współpracę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w sprawie przekazania organizacji transportu publicznego Kolejom Małopolskim. Przekazanie obsługi komunikacji gminnej nowemu organizatorowi planowane jest już na 1 lipca 2023 r. Koleje Małopolskie miałyby organizować transport publiczny w gminach Tarnów oraz Pleśna przez co najmniej 18 miesięcy.

O korzyściach jakie płyną ze wspólnej komunikacji miejskiej mieszkańców gmin nie trzeba przekonywać. Czy druga propozycja wójta Gminy Tarnów jest równie dobra? Poniżej przystawiamy ofertę Autobusowych Linii Dowozowych.

Przetarg na obsługę planowany jest na maj. W ramach zlecenia operator w ciągu roku będzie wykonywał milion wozokilometrów. Do obsługi linii mają zostać skierowane jednakowe pojazdy, które zostaną wyposażone w głosowy system informacji pasażerskiej (zapowiedzi przystankowe), wewnętrzne wyświetlacze informujące m.in. o najbliższych przystankach. Autobusy mają być niskopodłogowe, klimatyzowane, wyposażone w wyświetlacze LED, spełniające normę minimum EURO 5. Obecnie w takim standardzie zamawiane są usługi przewozowe przez Koleje Małopolskie.

Końcem grudnia 2022 r. Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę, w której wyraża zgodę na zawarcie umów o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego na liniach: Tarnów – Piotrkowice, Tarnów – Lichwin, Tarnów – Zawada, Tarnów – Świebodzin, Tarnów – Zbylitowska Góra, Tarnów – Zgłobice, Tarnów – Szczepanowice oraz Tarnów – Jodłówka Wałki. Linie uzyskały już dofinansowane z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych w wysokości 3 zł do wozokilometra. Różnicę w cenie, między najkorzystniejszą ofertą wybraną w postępowaniu przetargowym, a wysokością dopłaty z Ministerstwa Infrastruktury pokryje Urząd Gminy Tarnów oraz Pleśna.

Autobus Iveco
Fot. Koleje Małopolskie

Podstawową zmianą dla pasażera byłaby konieczność wyrobienia Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej lub konieczność posiadania aplikacji iMKA. Za pomocą aplikacji można dokonać zakupu biletów jednorazowych oraz okresowych. Aplikacja integruje wiele systemów transportu publicznego w Małopolsce. Za jej pomocą można dokonać zakupu m.in.: biletu kolejowego, biletu na komunikację miejską w Krakowie, a także w Tarnowie.

Cennik biletów ma pozostać bez zmian, tj. 4,60 zł za bilet jednorazowy normalny oraz 2,30 zł za bilet jednorazowy ulgowy, wg. taryfy obowiązującej od 1 kwietnia (o zmianie cen biletów pisaliśmy TUTAJ). Wszystkie ulgi stosowane dotychczas w Gminnej Komunikacji Publicznej zostaną zachowane. Zakup biletów jednorazowych będzie możliwy u kierowcy autobusu oraz w aplikacji iMKA.

Na chwilę obecną, oprócz tabliczek przystankowych, rozkład jazdy ALD jest dostępny w formie tabelarycznej na stronie Kolei Małopolskich, w systemie kiedyPrzyjedzie, jakdojade oraz na przystankach oznaczonych w mapach Google. Autobusy ALD są wyposażone w system GPS. Dzięki temu w systemie kiedyPrzyjedzie można obserwować, gdzie aktualnie znajduje się autobus wybranej linii.

Na przystankach końcowych mają zostać zainstalowane automaty Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej, a na przystankach mają pojawić się elektroniczne tablice informacyjne.

Przedsięwzięcie jest bardzo duże. Jeśli wszystko pójdzie po myśli samorządowców, mieszkańcy mogą zyskać komunikację publiczną zbliżoną do komunikacji miejskiej. Dzięki aplikacji iMKA pasażerowie będą mogli dokonywać zakupów biletów jednorazowych i okresowych na linie w gminie, a także na wiele systemów transportowych w Małopolsce. Jednak nadal nie jest to wspólny system z komunikacją miejską w Tarnowie i pozostanie konieczność zakupu dwóch biletów na autobusy ALD oraz MPK. Z drugiej strony jest to duża zmiana pod względem obsługi biletowej a także informacji pasażerskiej, z której pasażerowie mogą być zadowoleni.

Czy i jaka firma, a także jakie autobusy zostaną skierowane do obsługi linii w gminie dowiemy się po zakończonym postępowaniu przetargowym Kolei Małopolskich. O wszystkich informacjach na temat zmian w systemie komunikacji będziemy informować na bieżąco.

Opisywane planowane zmiany zostały zaprezentowane przez wójta w trakcie lutowej sesji Rady Gminy Tarnów. Wypowiedź znajduje się TUTAJ (w przypadku niepoprawnie działającego linku, wypowiedź znajduje się około 2:41:15).

Najnowsze wpisy

Wakacyjny rozkład jazdy MPK od soboty 22 czerwca

Korekta rozkładu jazdy linii A22

Zmiana rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca

error: Content is protected !!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności