Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne przeprowadza testy kolejnego autobusu. Tym razem jest to Solaris Urbino 12 hydrogen – nowoczesny pojazd z napędem wodorowym. Jazdy próbne potrwają do 3 lipca. Osoby, które chcą się przejechać testowym autobusem, mogą go zlokalizować m.in. za pomocą aplikacji myBUS – na czas testów pojazd otrzymał numer taborowy 521. Kursuje na liniach nr 0, 9 i 30.
Jak działa autobus wodorowy?
Autobus wodorowy to pojazd elektryczny, w którym energia nie jest magazynowana w dużych bateriach, lecz wytwarzana na bieżąco w ogniwach paliwowych z wodoru. Wodór zgromadzony w zbiornikach reaguje z tlenem z powietrza, a w efekcie tego procesu chemicznego powstaje energia elektryczna napędzająca silnik oraz para wodna, która jest jedynym produktem ubocznym. Dzięki temu pojazd jest przyjazny środowisku i całkowicie bezemisyjny.
Solaris Urbino 12 hydrogen jest pełni niskopodłogowy, wyposażony w klimatyzację, porty USB, monitoring oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, w tym rampę i specjalnie wyznaczone miejsce dla wózka. To nowoczesny i komfortowy pojazd.

Autobus wodorowy a bateryjny – czym się różnią?
Choć z zewnątrz autobus wodorowy wygląda niemal identycznie jak jego bateryjny odpowiednik, różni się sposobem zasilania. Autobusy bateryjne wymagają długiego ładowania na specjalnych stacjach i mają ograniczony zasięg – zazwyczaj od 150 do 250 km na jednym ładowaniu, zależnie od warunków drogowych, temperatury oraz pojemności akumulatorów, które z czasem ulegają degradacji. Autobus wodorowy można natomiast zatankować w kilka minut, a jego zasięg jest znacznie większy – autobusy wodorowe osiągają nawet do 600 km na jednym tankowaniu. Daje to większą elastyczność w planowaniu tras i zwiększa niezawodność w codziennej eksploatacji.
Testy Solaris Urbino 12 hydrogen pozwolą MPK ocenić realne możliwości eksploatacyjne pojazdu w warunkach miejskich, na trasach o różnym przebiegu i natężeniu ruchu. Szczególna uwaga zostanie poświęcona ergonomii, funkcjonalności i bezpieczeństwu zastosowanych rozwiązań. Zebrane dane będą pomocne w podejmowaniu decyzji dotyczących dalszej modernizacji floty.
Dodatkowe autobusy elektryczne
W ramach oszczędności po zakupie pierwszych 17 autobusów elektrycznych bateryjnych, MPK prowadzi obecnie przetarg na zakup 3 kolejnych pojazdów bateryjnych. Postępowanie obejmuje również rozbudowę infrastruktury do ładowania autobusów przy zajezdni na ul. Lwowskiej. Termin składania ofert mija 7 lipca 2025 r.



