Kolejarze i kierowcy autobusów funkcjonariuszami publicznymi

W piątek, 9 czerwca wchodzi w życie nowelizacja ustaw o publicznym transporcie zbiorom oraz o transporcie kolejowym. Ustawa z 14 kwietnia 2023 rozszerza wyżej wymienione ustaw o nowe artykuły.
Kolejarze i kierowcy autobusów funkcjonariuszami publicznymi
Kolejarze i kierowcy autobusów funkcjonariuszami publicznymi

W piątek, 9 czerwca wchodzi w życie nowelizacja ustaw o publicznym transporcie zbiorom oraz o transporcie kolejowym. Ustawa z 14 kwietnia 2023 rozszerza wyżej wymienione ustaw o nowe artykuły. Dzięki tym zmianom pracownik transportu zbiorowego i kolejarz będzie podlegał takiej samej ochronie prawnej jak funkcjonariusz publiczny na zasadach określonych w kodeksie karnym.

Art. 58a. ustawy o transporcie kolejowym

Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach, o których mowa w art. 22d ust. 1, a także członkowie obsady pociągu, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 17 ust. 7, korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny 

Ochrona obejmie maszynistów, prowadzący pojazdy kolejowe, dyżurnych ruchu, nastawniczych, zwrotniczych, kierowników pociągu, ustawiaczy, manewrowych, rewidentów taboru, automatyków, toromistrzów, dróżników przejazdowych, konduktorów, pracowników obsługi technicznej oraz utrzymania porządku wchodzących w skład obsady pociągu.

Art. 49a ustawy o publicznym transporcie zbiorowym

Osoba wykonująca przewóz osób w publicznym transporcie zbiorowym, z wyłączeniem transportu kolejowego, podczas kierowania środkami transportu i w związku z kierowaniem nimi korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. — Kodeks karny

Ochrona obejmuje każdego pracownika wykonującego przewóz osób w publicznym transporcie zbiorowym.

Ta ważna zmiana w ustawach ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa i ochrony dla motorniczych, kierowców autobusów oraz kolejarzy. Praca tych osób wiąże się z wieloma wyzwaniami i ryzykiem. Wraz z rozpoczęciem obowiązywania ustawy każde naruszenie nietykalności cielesnej osób pełniących funkcję na wyżej wymienionych stanowiskach będzie ścigane przez prokuraturę z urzędu. Nadanie ochrony kierowcom autobusów oraz kolejarzom jako funkcjonariuszom publicznym jest ważnym krokiem w zapewnieniu im należytego bezpieczeństwa i uznania dla ich pracy.

Najnowsze wpisy

Wakacyjny rozkład jazdy MPK od soboty 22 czerwca

Korekta rozkładu jazdy linii A22

Zmiana rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca

error: Content is protected !!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Polityka prywatności